Všeobecné informace o morčatech
Historie
Morče domácí pochází z divokého morčete. Již dávno předtím, než dobyli Jižní Ameriku Španělé, chovali morčata pro maso a kožešinu Inkové v oblasti dnešního Peru a Chile. Často se chovala také jako mazlíčci pro děti.
Není jisté, kdy byla morčata dovezena do Evropy, ale jako domácí mazlíčci se začala chovat na počátku 18. století, a to hlavně v Anglii. Zpočátku si je mohli dovolit jen bohatí lidé. V Anglii byly také v 19. století pořádány i první morčecí výstavy. Po druhé světové válce přišla vlna obliby morčat, která trvá dodnes.
V dnešní době existuje mnoho různých plemen morčat, lišících se barvou, délkou i strukturou srsti.
Chov morčat
Zvířeti je třeba zajistit vhodné podmínky a věnovat mu dostatek času. Morčata jsou zvířata společenská.
Vhodné obydlí pro morče je klec o ploše minimálně 60x35cm a výšce 35x40 cm. Klec by měla být umístěna ve světlém nepřetopeném pokoji. Je třeba dbát na to, aby v pokoji nebyl průvan a zdroje hluku jako např. televize.
Jako podestýlku je dobré používat hobliny.
Potrava
Potrava by měla být pestrá. Vhodné je krmit morče každý den ve stejnou dobu. Obvykle se krmí dvakrát denně (např. ráno - zelenina/ovoce, večer - zrní).
Zelenina a ovoce jsou jedny ze základních složek potravy.
Čerstvá tráva je další velmi důležitou složkou potravy. V teplém období by měla morčata dostávat trávu každý den. Je pro ně důležitým zdrojem vitamínů. Trávu nesmíte podávat zapařenou a nesmí být chemicky ošetřena.
Další důležižou složkou potravy je seno. Morče k němu musí mít přístup po celý den. Při krmení senem, musí mít morče také neustálý přístup k pitné vodě.
Tekutiny morčatům nesmí chybět. Většinou je do sebe vpraví při konzumaci čerstvé potravy, ale vždy je důležitý přístup k pitné vodě.
Speciální směs zrní pro morčata seženete v každém dobrém zverimexu.
Morčeti stále dorůstají zubyt, proto je důležité mu dávat suchý chleba nebo rohlík.
Komunikace
Morčata ovládají pestrou škálu zvuků a jiných prosředků k vyjádření svých pocitů:
kvíkání - morče vyžaduje pozornost, má na něco chuť, kvíkají také mláďata, dožadující se své matky "Bublání" - vy jadřuje spokojenost, klid, "bublají" i samci/samice v říji
cvakání zubů - značí hrozbu, strach, vztek
zpívání - jedná se o ojedinělou záležitost, přesně se neví, co zpívání vyjadřuje, existují domněnky např. signál stresové situace, sociální tlak
zdroje:
Přispěvatelé Wikipedie, Morče domácí [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2009, Datum poslední revize 14. 02. 2009, 11:17 UTC, [citováno 19. 02. 2009] <http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Mor%C4%8De_dom%C3%A1c%C3%AD&oldid=3622364>